Yaşam

Aşırı Kilolu Olduğu İçin Kimsenin Öldüremediği New York’lu Gangster Peter Chiodo’nun Gerilim Dolu Hikayesi

Peter Chiodo, 1980 yıllarının sonlarında New York’un önde gelen gangsterlerinden biriydi. Kendisi o kadar kiloluydu ki vücudundaki yağlar suikast esnasında onu mermilerden bile korudu. ‘Şişman Pete’ Chiodo’nun garip kıssası içeriğimizin devamında…

Görseller: Gangsters Inc.

Kaynak: https://allthatsinteresting.com/peter…

Sizleri Peter Chiodo ile tanıştıralım: Kendisi yaklaşık 400 kilo civarlarında New York’un asılı gangsterlerinden biriymiş…

1980’li yılların beşerlerine tabiri caizse adeta kan kusturan Peter, bu kadar müddet hayatta kalmasını aslında kilosuna borçluymuş!

Nasıl mı? Çabucak anlatalım.

New York’ta büyük bir para aklama işinden sonra Peter patronlarına meydan okumuş ve sonrasında kötü şöhretli patronu Anthony Casso tarafından hedef alınmış.

Ancak vücut kütlesi iç organlarını patronunun mermilerinden korumuş. Her ne kadar kilolu olsa da mizahi tarafını asla kaybetmemiş ve bir keresinde muayene esnasında doktora ‘Fiziksel olarak daha büyük olmadığım çok fazla insan yok.’ demiş.

Peter’ın kıssası aslında nasıl başladı?

Peter Chiodo, 1950 yılında Brooklyn’de dünyaya gelmiş. Mafya yuvasında büyüyen Peter’ın cürüm geçmişi, 1970 yılında uyuşturucu suçlamaları yüzünden tutuklanmasıyla başlamış. 1975 yılında devlet soygunu ve silah suçlamalarını kabul etmiş ve yaklaşık olarak iki yıl mahpus cezasına çarptırılmış.

1970’li yılların sonunda Peter, Lucchese suç ailesinin ortaklarından biriymiş; ta ki Anthony “Gaspipe” Casso ile yolları kesişene kadar!

1980’li yıllarda Chiodo, çalıntı malları eyaletler ortasında taşıdığı için iki yıl mahpus cezasına çarptırılmış. Ayrıyeten Peter Chiodo, 195 uzunluğunda 400 kiloluk bir adammış!

Peter, sendika temelli birkaç gasp hareketlerini denetledikten sonra eskisinden çok daha varlıklı bir pozisyona gelmiş.

Peter Chiodo birebir vakitte bir arabulucuymuş. Çetenin elebaşı olduğu vakitler alışveriş merkezini satın almak için hengame eden Yunan ve Rus gangsterleri ortasındaki davayı düzeltmek için hakim karşısına çıkmış.

Peter’ın kilosu onun hayatını nasıl kurtardı?

1990 yılının Mayıs ayında; Amuso, Casso, Chiodo ve diğerleri, 14 eyaletin haraç suçlamasıyla davalık olmuş. Daha sonra Haziran ayında Chiodo ve diğer 11 kişi, New York’taki bir ressam sendikasını da kapsayan bir yolsuzluğun başrolü olmuş!

Chiodo, mahkemede hatalı bulunması halinde hapishanede öleceğini fark ederek Aralık ayında cürmünü itiraf etmiş.

Cinayet mukavelesinin gidişatından şad olmayan Amuso ve Casso, ortaları hali hazırda kötüyken Peter’ın kaderini adeta baştan yazmışlar. Daha hafif bir ceza karşılığında suçunu itiraf eden Chiodo, sonrasında patronların iznini almadan hareket etmenin cezasını çekmiş.

Casso tüm öfkesiyle Peter Chiodo’nun öldürülmesini emretmiş!

Bunun yanı sıra D’Arco, Peter’ın Staten Island’daki evinden ayrılma konusunda temkinli olduğunu bildiği için Peter’ın telefonunu dinletiyormuş. Bu sayede de Peter’ın mahkumiyet tarihine kadar kasabayı terk ettiği ortaya çıkmış.

Ve 8 Mayıs 1991 sabahı Casso ilk hamlesini yapmış.

Chiodo, şehirden ayrılmadan önce motorunu bir ekspertizde kontrol ettirirken kaputu kaldırdığında iki tetikçi birden ortaya çıkmış ve Chiodo’ya ateş açmış!

Tetikçilerden biri silahını düşürmüş ve o esnada Chiodo ateşe karşılık vermiş!

Mermiler havada uçuşurken 12 mermi Chiodo’nun kollarına bacaklarına ve gövdesine isabet etmiş. Chiodo yerde yatarken diğer tetikçinin silahının sürgüsü sıkışmış ve tetikçiler Chiodo’yu öldü zannederek oradan ayrılmışlar.

Fakat Peter Chiodo her şeye karşın hayatta kalmış!

Garip bir halde Peter, mermilerden hayati tehlike taşımadan kurtulmayı başarmış. Peter’ın 400 kiloluk gövdesi, onun hayati organlarını ve mermilerin artere gelmesini engellemiş. Karnındaki birkaç yara ve sağ kolundaki sakatlık haricinde Peter bu olayı ölmeden atlatabilmiş.

Ne diyelim… Yorum sizde!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu