Haber

ODTÜ mezuniyetinde pankart ve bayraklar denetlenecek

ODTÜ Rektörlüğü, 26 Temmuz’da gerçekleştirilecek mezuniyet töreninin detaylarını açıkladı.

Buna göre Rektörlüğün sürpriz bir şekilde Devrim Stadı’na taşıdığı mezuniyet töreni eşi görülmemiş güvenlik önlemlerine sahne olacak. Sahada yürüyenler denetlenecek, pankart ve bayraklar denetlenecek.

Açıklamada, törenin bu yıl “100. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü” temasıyla gerçekleştirileceği de belirtildi.

“Afişler daire başkanları tarafından kontrol edilecek”

Törende mezun olan ve yürüyüş yapmak isteyen her öğrenciye yürüyüş davetiyesi verilecek. Bunun dışında sahada yürüyüşe izin verilmeyecek. Önceki yıllarda davet etme zorunluluğu yoktu.


Arşiv – ODTÜfoto’da mezuniyet töreni: ANKA Nachrichtenagentur

Rektörlük, törende açılacak pankartların öncelikle “100. Yıl Cumhuriyet teması” ile ilgili olmasını amaçlıyor. Ayrıca suç unsuru, tehdit, hakaret ve aşağılama içermeyen pankartlar taşınabilecek.

Ancak alınan karara göre bu pankartlar daha önce daire başkanları tarafından incelenecek. Son kontroller tören alanına girişte yapılacak. Aksi takdirde isim ve idari işlemler uygulanabilir.

“Ülke bayrakları dışında bayrak alınmayacaktır”

Mezuniyet töreninde yürüyen öğrenciler Türk Bayrağı, yabancı uyruklu öğrencilerin ülke bayrakları ve ODTÜ flaması dışında rastgele bir bayrak taşıyamazlar. Geçtiğimiz yıllarda mezuniyet törenlerinde açılan LGBTİ+ bayrakları, güvenlik görevlilerinin müdahalelerine sahne oldu.

ODTÜ mezuniyet törenleri her yıl öğrenciler tarafından açılan sosyal pankartlarla kamuoyunun dikkatine sunulmaktadır. ODTÜ Rektörlüğü bu yılki tören için çelişkili kararlar aldı. Öncelikle törenin her zaman olduğu gibi Devrim Stadı’nda yapılacağı açıklandı, ardından bunun iptal edilerek fakültelerde bölümler halinde yapılacağı belirtildi. Son olarak tören tekrar stadyuma alındı.

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

golpazarihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu